איך לבחור מלווים לחדר הלידה?

כיום, עם התקדמות הטכנולוגיה והפתיחות השוררת בנוגע לסוגי זוגיות וצורות בחירה שונות להבאת ילדים לעולם, אנו פוגשים בחדר-הלידה סוגים שונים של יולדות ומשפחות שלא היו נפוצים עד לפני שנים לא רבות: זוגות חד-מיניים, נשים חד-הוריות במספרים גדולים יותר מבעבר, פונדקאיות, נשים בגילאים שלא איפשרו פוריות והריון ועוד ועוד.

כמובן שהבחירה במלווים ללידה אצל יולדות כאלו יהיו, ברוב המקרים, שונים מאשר במשפחה “רגילה”, אבל אצל רובן גם תעלה סוגיית המלווים מהמשפחה המורחבת.
על הליווי בלידות כאלו וגם על תפקידו של בן-הזוג בחדר-הלידה – כתבתי בנפרד, ניתן לקרוא בהרחבה כאן על תפקידו ומקומו של האב בחדר הלידה, שכן אלו נושאים חשובים ומורכבים בפני-עצמם.
היום נדון בסוגיית בחירת המלווים בחדר-לידה כאשר מראש אני מסייגת ויודעת שיש סוגים רבים של זוגות – ולכן אתייחס באופן כללי ל”בעל” ו”אשה” – שהם, עדיין, רוב הזוגות המגיעים לחדר-לידה.

בחירת המלווים שיהיו איתך בחדר-הלידה היא בוודאי אחת ההחלטות החשובות אותן היולדת צריכה לעשות לקראת הלידה, ההחלטה צריכה, לדעתי, להיות של היולדת ושלה בלבד. בשלב הזה, לקראת החוויה החשובה בחיים – חשוב לא להיכנע ללחצים ול”לא נעים” ולמצוא את עצמך בחדר-לידה, בנקודות האינטימיות ביותר בחיים, עם אנשים שאת לא ממש רוצה לצידך. היולדת מכירה את עצמה, את הנפשות הפועלות במשפחה, את היחסים איתן ולכן יכולה וצריכה לבחור את מי היא רוצה לצידה – אבל, בעיקר – את מי לא!!
הדבר הראשון הוא להחליט למי להודיע כאשר אתם יוצאים לחדר-הלידה. נשים רבות בוחרות (בצדק, לדעתי) שלא להודיע בשלבים הללו. הדבר עלול לגרום להתקהלות של בני-משפחה מחוץ לחדר-הלידה, דבר העלול לגרום מתח רב ליולדת, היא מנסה שלא לצעוק או לבכות כדי שלא לצער את ההורים או קרובים אחרים העומדים בחוץ, ההמתנה עלולה לגרום לאנשים לתגובות כגון: “נו?! מה קורה?!”, לעתים הלידה, כמובן, מתארכת, הקרובים מתעייפים, רעבים, צמאים ולחוצים וכל זה איננו תורם במאומה לעצמם או ליולדת. מניסיוני כדולה, אין דבר יותר גרוע ועוצר לידה מאשר הידיעה שהורים, חמות, אחות או כל קרוב אחר עומדים בחוץ ומחכים.


מקובל להגיד ש-90% מהלידה מתרחש בראש – ובכן, אם רוצים “לתקוע” לידה – זה המתכון הבדוק. לפעמים, כאשר אני רואה שהלידה לא מתקדמת – אני מבקשת מאמא או חמות הנמצאות בחדר לצאת “לשתות קפה”, או מקרובים שנמצאים מעבר לדלת לצאת לקפיטריה או ל”סיבוב התאווררות” – ואני מודיעה לכן: ברוב המקרים הלידה קופצת ומתפתחת!
לעתים קרובות מופעלים לחצים של הורים, במיוחד אמא, הרואה עצמה מועמדת טבעית להיות לצד בתה בלידה. לא לכל היולדות זה מתאים !! יש נשים הרוצות לצידן רק את הבעל, ללא שותפים לחוויה וכמובן יש גברים שלא מעוניינים שהחמות תראה אותם ברגעים של התרגשות ואף בכי ודמעות – דבר שקורה לעתים קרובות. האמהות חייבות בנקודה הזו להבין ולסגת ועל היולדת לעמוד על דעתה, כמובן בטאקט ובנימוס ולבקש את הפרטיות המגיעה לה.

דילמת החמות
בתור דולה, כאשר אני מכינה ללידה ובונה תכנית לידה ליולדת שלי, לפעמים אומרים לי “מה אני יכולה לעשות שחמותי לא תיכנס? היא ממש עומדת על זה” (אפילו היתה לי יולדת שהחמות הגיעה במיוחד מחו”ל ודרשה להיות נוכחת בלידה עצמה) – הפתרון הטוב ביותר, מניסיוני, היא לבקש לדבר עם המיילדת בפרטיות, להסביר את המצב ואז רוב המיילדות יבקשו מהאדם המסוים הזה לצאת מהחדר “כי אני מרשה רק מלווה אחד” או כל תירוץ אחר. ברוב המקרים, הקרוב/ה לא יתווכח עם הצוות הרפואי וייצא – וכך היולדת גם השיגה את מבוקשה וגם לא הסתכסכה/הסתבכה עם אם, חמות, אחות או כל מי שהגיעה לחדר-לידה בניגוד לרצונה.
אני עצמי, אם אני יודעת שיולדת שלי לא מעוניינת בנוכחות של מישהי מסוימת (ואני כותבת “מישהי” כי נדיר מאד שגברים מהמשפחה רוצים להיכנס לחדר-לידה, למרות שגם זה קורה!) אני אבקש בעדינות לצאת או אדבר עם המיילדת בעצמי בצד והיא כבר תדאג לכך.

ומה עם אמא?
אם אמא היא האדם אותו את רוצה לצידך בחדר-הלידה, כמובן שזה נפלא ומרגש ויכול לעזור מאד. אבל ההחלטה היא שלך. הרבה תלוי ביחסים בין היולדת לאמה ובין הבעל לחמותו. לכן אי-אפשר להגיד באופן גורף שכדאי או לא כדאי שאמא של היולדת תהיה בלידה.
רוב בתי-החולים מאפשרים שני מלווים ובמקומות מסויימים, כגון בלניאדו, יאפשרו ליותר מלווים להיות איתך – בתנאי שהם שקטים, רגועים, לא מפריעים לצוות, לא מתערבים בעניינים רפואיים ולא גורמים ללחץ אצל היולדת.

אישית, אני חושבת שרצוי שתבחרו כמה שפחות מלווים ולהחליט מראש, בתכנית-הלידה, מי ייכנס ומתי. כך תדעו מראש למי להודיע, את מי להכניס ולמנוע ויכוחים מיותרים במקום ובזמן הכי פחות מתאימים בעולם – הזמן בו האשה נכנסת ללידה.
מכיון שאני אמא בעצמי וכבר סבתא לשני נכדים קטנטנים – אני יודעת שמאד קשה להורים לשבת בבית ולהיות מנותקים מהקורה בחדר-לידה. מצד שני, הודעות וואטסאפ ומסנג’ר, טלפונים תכופים ודרישת עדכונים כל הזמן – גורמים ללחץ מיותר ליולדת ולמלווים.
לפיכך, העצה שלי היא: או להחליט מראש שלא מודיעים עד הלידה כדי שלא להלחיץ את כולם, או – וזו הדרך הטובה בעיני – לפתוח קבוצת וואסטאפ מצומצמת (למשל הורים של הבעל והיולדת) – למנות את הבעל ל”אחראי תקשורת” – לשגר פעם בשעה עדכון לקבוצה (“פתיחה חמש הכל בסדר”) ובין לבין – לסגור טלפונים !!!! אין דבר שמעצבן יותר את היולדת, הצוות הרפואי (וכמובן הדולה….) מאשר ניידים המצלצלים ללא הרף, כאשר המיילדת בדיוק בודקת פתיחה, מרכיבים עירוי, מסדרים מוניטור, יולדת מנסה לעבור ולהתגבר על ציר – אין דבר מעצבן יותר מהצלצולים הללו. מצד שני, יולדת בסוף תשיעי שלא עונה לטלפון – יכולה להטריף את המשפחה. באופן כזה, עם קבוצת ווטאסאפ שתוכננה והוסכמה מראש – המשפחה תהיה מעודכנת ולא יילחצו או ייעלבו – והיולדת תהיה פנויה להתרכז בלידה.

ובן הזוג, מה איתו?
מעבר למלווים מהמשפחה שיכולים/רוצים/מתבקשים להיות בחדר-לידה או בבית-החולים – המלווה הראשי, החשוב והתומך הוא, בדרך-כלל – אבי התינוק, בן-הזוג של היולדת.
רוב היולדות יבחרו דבר ראשון בבן-הזוג. רוב בני-הזוג אכן מצפים בהתלהבות להיות בחדר-הלידה ולעבור ביחד את החוויה המרגשת – אלא שצריך להתחשב גם בהם, בהרגשותיהם, באמונותיהם ובעיקר באופיים. חשוב ביותר שגם האבא יהיה מוכן ללידה, יידע מהם שלבי הלידה, יתכונן נפשית לתמיכה באשתו וביחד ייצאו למסע המופלא והמרגש של הבאת ילד לתא המשפחתי.
היום מקובל שהגברים נוכחים בחדר-לידה אבל תתפלאו – לא לכולם זה מתאים. אנחנו מביאות את הגברים לנקודה בה הם חשים שאין להם מה להגיד בנושא, שמצופה מהם להיות שם ולהיות שותפים לכל התהליך, אבל חשוב מאד לדאוג גם לרווחתו ולצרכיו של אבי-התינוק ולהגדיר את תפקידו בחדר-הלידה לפי מצב היחסים בין בני-הזוג וכאמור האופי והרקע של האב.
על נוכחות ותפקיד הבעל/אב בחדר-הלידה אכתוב, כאמור, במאמר נפרד.
וכן מאמר נוסף, קשור לנשא זה, נמצא בדרך והוא עוסק בתפקיד הדולה בחדר-הלידה.
הדולה נחשבת בבתי-חולים מסוימים ל”מלווה” אך בבתי-חולים רבים היא כבר נחשבת כאשת-מקצוע לכל דבר ועניין הבאה לטפל ביולדת.
לפעמים אני רואה בקבוצות שונות ברשת הערות כגון: “בעלי/אמא שלי הוא/היא הדולה שלי”.
ובכן – הדולה היא לא בעל ולא אמא. המקום והתפקיד שלה בחדר-לידה הוא שונה לחלוטין. היא מגיעה לחדר-לידה על-מנת לתמוך ולטפל ביולדת (ולפעמים בבעל!) לאורך כל הלידה בכלים מקצועיים כגון רפלקסולוגיה, הומיאופתיה, ארומתרפיה, דמיון-מודרך, ספינינג-בייביז, ריבוזו, שיאצו, איזון וכל שיטה בה התמקצעה, התמחתה ולמדה. כל דולה וארגז-הכלים שלה, כל דולה והאישיות שמתאימה ליולדת. כל יולדת והדולה שהיא בוחרת – והבחירה צריכה להיות הניסיון של הדולה ובעיקר הכימיה בינה לבין היולדת.
ובכן, הדולה קשורה לנושא בחירת המלווים בלידה, אבל איננה נמנית על בני-המשפחה או הבעל שנמצאים כדי לתת תמיכה מסוג מסוים – הדולה מגיעה כדי לתת תמיכה ומענה מקצועיים – היא באה לעבוד.
שיהיה בשעה טובה ומוצלחת !!

 

נכתב במיוחד עבור גולשות פורטל יולדת ע”י קרין טאוב,
דולה מוסמכת ומקצועית בעלת נסיון של 15 שנה בתחום.
מתמחה בכל סוגי הלידות (טבעיות, אפידורליות, ויב”ק) ועובדת בכל בתי-החולים באיזור המרכז.
גישה פתוחה וסבלנית, רגועה וזורמת ובעיקר בלי אג’נדות.
כל אשה ומה שמתאים לה. מכינה ללידה באופן המותאם אישית לכל יולדת ומלווה אותה בתמיכה בתקופת ההריון ובעיקר,
 לקראת סיומו וכמובן בחדר-לידה – מהשלבים הראשונים ועד המעבר למחלקת יולדות. בעלת תעודה המוכרת עבור החזרים מקופות-החולים.

מוזמנות ליצור קשר עם קרין בטלפון: 0544888688
לבקר באתר  www.karindoula.co.il
ולהתעדכן בעמוד הפייסבוק כאן

 

 

 

תגובות סגורות